Tinch okeani 

6 024

Dengizlar

NomiMaydoni, ming kv.kmEng chuqur joyi, metr
Filippin572610265
Koro40689174
Janubiy Xitoy35375560
Fidji31777633
Tasman23315200
Bering23154151
Oxota16033916
Sharqiy Xitoy12492719
Sharqiy (Yapon)10623742
Solomon7559103
Banda7147440
Bellinsgauzen4877440
Sulavesi4536220
Ross4392972
Sariq416106
Sulu3355576
Yava3101272
Bismark3102665
Maluk2914180
Seram1735319
Flores1155234
Amundsen98585
Bali401590
Savu353475
 

Eng chuqur cho'kmalar

NomiChuqurligi, metr
Aleut7822
Idzu-Bonin9810
Kermadek10047
Kuril-Kamchatka9783
Marianna11022
Nansen7790
Peru6601
Tonga10882
Filippin10265
Markaziy Amerika6489
Chili8069
 

Qo`shimcha ma`lumot

- Maydoni: 180 mln kv.km.

- Suv hajmi: 710,36 mln km.kub

- O'rtacha chuqurligi: 3980 metr

- Eng chuqur joyi: 11022 metr (Marianna cho'kmasi)

- O'rtacha harorati: +18,1 daraja

- Suvining o'rtacha sho'rligi: 36,5 promille

- Suv osti tizmalari: 6 ta

- 6000 metrdan chuqur botiqlar: 4 ta

- Qo'ltiqlar: Alyaska, Anadir, Aniva, Bristol, Boxoyvan, Sharqiy Koreya, Guakil, G`arbiy Koreya, Kaliforniya, Karagin, Kronots, Kuk, Lyuaodun, Norton, Panama, Papua, Ulug` Pyotr, Saxalin, Siam, Terpeniya, Teuantepek, Tonkiy, Shelexov, Gijigin, Penjin va boshqalar.

- Orollar: Aleut, Kuril, Saxalin, Yaponiya, Filippin, Yangi Gvineya (jami 100 dan ortiq)

- Yarimorollar: Kamchatka, Koreya, Malakka, Alyaska, Kaliforniya, Keyp-York, Koreya, Syuard va boshqalar.

- Bo'g'izlar: Magellan, Dreyk, Bering, Torres, Laperuz, Tatar, Tayvan, Balabak, Malakka, Zond, Karimata, Makasar, Mindoro, Bashi, Sulu, Kuk, Bass, Koreya va boshqalar.

- Ko'tarilmalar: Sharqiy Tinch okean, Janubiy Tinch okean

- Kotlovina: Janubiy, Shimoli-sharqiy

Issiq oqimlar - Shimoliy Passat, Janubiy Passat, Passatlararo qarshi oqim, Kurosio, Sharqiy Avstraliya oqimi, Shimoliy Atlantika oqimi, Alyaska;

- Sovuq oqimlar - Kaliforniya, Peru, G`arbiy shamollar

- Okeaniyadagi organizmlarning 80 foizi endemik.

- Yaponlar har yili jon boshiga 80 kg okean mahsulotlarini iste'mol qiladilar.

- Okean sohillarida 50 ta mamlakat joylashgan bo'lib, dunyo aholisining yarmi shu joyda yashaydi.

- Okeanning shimoliy qismida lososimon baliqlarning 95 foizi yashaydi. Boshqa okeanlarga nisbatan hayvonlar turi 3-4 baravar ko'p. Tridakna nomli eng yirik mollyuskalarning og'irligi 30 kg ga boradi.

- Okeanning g'arbiy qismidagi tropik kengliklarda kuchli shamollar - tayfunlar (xitoycha "tay fin" - katta shamol) esib turadi. Tayfunlarning tezligi soatiga 30-50, ba'zan 100 km gacha boradi va katta to'lqinlarni yuzaga keltiradi.

Maqolani foydali yoki qiziqarli deb hisoblasangiz ijtimoiy tarmoqlardagi do`stlaringizga matnni belgilab tavsiya qiling!
Agarda Siz maqolada xatoni uchratgan bo'lsangiz, unda xato matnni belgilab, CTRL + ENTER klavishasini bosing va sayt ma'muriga xabarnoma jo'nating.

Sharh qoldirish shakli

kodni yangilash
loading...